info_clanstvo@ugpubih.org
+ 387 62 653 926

ČLANSTVO “UGP u BIH”

POSTUPAK ZA PRIMANJE I ISKLJUČIVANJE ČLANOVA UDRUŽENJA:

POSTUPAK ZA PRIMANJE ČLANOVA U UDRUŽENJE

Prema članu 9. Statuta, Članovi Udruženja mogu biti fizička lica, državljani Bosne i Hercegovine kao i strani državljani koji imaju boravište u Bosni i Hercegovini, koja prihvate Statut i ciljeve i djelatnosti Udruženja.
Članovi mogu biti i pravna lica koja su registrovana u Bosni i Hercegovini, a koja u radu Udruženja učestvuju preko svojih delegiranih predstavnika.

Članstvo u Udruženju je dobrovoljno.

O prijemu u članstvo Udruženja odlučuje Skupština Udruženja, a na osnovu Statuta Udruženja.
Za stupanje u članstvo Udruženja podnosi se pristupnica na propisanom obrazcu. Primljeni član se upisuje u evidenciju knjigu članstava i izdaje mu se članska karta. Članska karta ima značaj isprave kojom se dokazuje svojstvo člana Udruženja.

TIPOVI ČLANOVA U "UGP u BIH" I KRITERIJ ZA PRIJEM U ČLANSTVO

Članovi Udruženja mogu biti:

  • Redovni ili stalni članovi – su fizička i/ili pravna lica iz člana 9. Statuta Udruženja, a koja su stekla svojstvo člana Skupštine Udruženja.
  • Pridruženi član – su fizička i/ili pravna lica koja pristupaju Udruženju radi sudjelovanja u realizaciji ciljeva Udruženja.
  • Sponzorirajući članovi – su članovi koji sponzoriraju Udruženje mogu biti pravna lica i ustanove koji materijalno pomažu u realizaciji programa Udruženja i promoviraju ciljeva, djelatnosti i prakse Udruženja.
  • Počasni članovi – su članovi koji mogu biti građani bilo koje zemlje sa izborom većine redovnih članova Udruženja koji imaju zasluge za razvoj geštalt psihoterapijske djelatnosti i prakse u Bosni i Hercegovini.

Udruženje može ustanoviti svoje kriterije za prijem u članstvo. Za detaljnije inforamcije kako postati redovan član “UGP u BIH” pogledati Pravilnik o radu Skupštine “UGP u BIH”.
Svaki član Udruženja je obavezan platiti članarinu u visini od 60 KM, koju je odredio nadležni organ Udruženja (Skupština Udruženja).
Članarina se uplaćuje jednokratno na godišnjem nivou, na aktivni bankovni račun Udruženja.

POSTUPAK ZA PRESTANAK ČLANSTVA U UDRUŽENJU:

Prema članu 14. Statuta “UGP u BIH”, postupak za prestanak članstva pri “UGP u BIH” slijedi:

  • smrću člana ili prestankom svojstva pravne osobe;
  • dobrovoljnim istupanjem iz Udruženja;
  • neplaćanjem članarine za tekuću kalendarsku godinu, propisane odlukom nadležnog organa Udruženja;
  • isključenjem.

Svaki član Udruženja može slobodno istupiti iz članstva. Sa odlukom člana Udruženja o istupanju iz članstva, upoznaje se Skupština Udruženja, nakon čega se vrši evidentiranje istupanja.
Isključenje iz članstva se vrši u slučaju kada član Udruženja teže povrijedi odredbe ovog Statuta ili drugih pravila Udruženja, ili ako djeluje protivno ciljevima i interesima Udruženja.
Odluku o isključenju donosi Predsjednik i Potpredsjednica Udruženja.

PRAVA, DUŽNOSTI I ODGOVORNOSTI ČLANOVA UDRUŽENJA:

Prema Članu 18. Statuta “UGP u BIH”, prava članova “UGP u BIH” su:

  • da daju prijedloge, mišljenja i sugestije za rad Udruženja;
  • da prate rad Udruženja i pokreću inicijative za rješavanje pitanja od interesa za Udruženje;
  • da budu informisani o radu i rezultatima rada Udruženja;
  • da u zaštiti svojih prava koriste pomoć Udruženja.

Prema Članu 19. Statuta “UGP u BIH”, dužnosti članova “UGP u BIH” su:

  • da plaćaju članarinu na način i u visini koju odredi odlukom nadležnog organa Udruženja;
  • da učestvuju u aktivnostima Udruženja;
  • da savjesno i odgovorno izvršavaju povjerene poslove i zadatke u vezi sa radom i aktivnostima Udruženja;
  • da propagiraju djelatnost Udruženja, a posebno značaj njenih programskih ciljeva;
  • da redovno izvršavaju preuzete obaveze prema Udruženju i provode odluke, stavove i zaključke organa upravljanja Udruženjem;

Prema članu 20. Statuta oblici odgovornosti članova će se definisati Pravilnikom o disciplinskoj odgovornosti kojeg donosi predsjednik i potpredsjenica Udruženja.

KAKO PRISTUPITI "UGP u BIH"?

Svaki član se učlanjuje popunjavanjem pristupince za pridružene članove. Nakon popunjene pristupnice, ista se šalje na mail: info_clanstvo@ugpubih.org i uplate članarine na žiro računa Udruženja. Nakon primanja pristupnice za člantvo, Skupština “UGP u BIH” donosi odluku za primanje zahtjeva za članstvo.

ŽIRO RAČUN: 134-001-11300805-34
SVRHA DOZNAKE: Uplata članarine pri “UGP u BIH” za _ (navesti godinu) godine

Download

Download

Download

Download

STATUT UDRUŽENJA, PRAVILNIK O RADU UDRUŽENJA, ETIČKI KODEKS

”UGP u BIH” je Udruženje registrirano 2020. godine u Ministarstvu pravde Bosne i Hercegovine prema Zakonu o udruženjima i fondacijama BiH. Statut i pravilnici su akti Udruženja koji određuju status i načela upravljanja Udruženjem prema BiH Zakonu i mogu se mijenjati jedino podnošenjem zahtjeva za izmjene i dopune Statuta pri Ministarstvu pravde BIH.
Statut utvrđuje:

Ciljeve i djelatnosti ”UGP u BIH”
Postupak primanja i iskučivanja članova pri ”UGP u BIH”
Struktura Udruženja i način upravljanja Udruženjem

Pravilnici Udruženja ”UGP u BIH” određuju unutarnje poslove ”UGP u BIH”. Pravilnici pokrivaju odgovornosti organa upravljanja “UGP u BIH”, kao što su Predsjednik i Potpredsjednica, te Predsjednica Skupštine ”UGP u BiH”, način kako se postaje redovan član ”UGP u BIH”, izbor kandidata za nova imenovanja u organima ”UGP u BIH”. Pravilnici, kao i Statut, također reguliraju finansijski postupak i politiku oglašavanja. Pravilnici i Statut se mogu mijenjati dogovorom redovnih članova Skupštine ”UGP u BIH”.

”UGP u BIH” je propisao Etički kodeks prema standardima EAGT i EAP za sve članove ”UGP u BIH”. Etički kodeks sadrži osnovne etičke postavke koje pomažu i terapeutu i klijentu da se njihov odnos realizira profesionalno, precizno i pravilno, uz poštivanje obostranih vrijednosti. Pored toga, Etički kodeks služi za postavljanje načela i standarda za profesionalno ponašanje geštalt psihoterapeuta, kao i edukanata koji realiziraju volontersku praksu prije stjecanja diplome geštalt psihoterapeuta. 

STATUT “UGP U BIH”

PRAVILNIK O RADU SKUPŠTINE “UGP U BIH”

ETIČKI KODEKS “UGP U BIH”

NE MOŽETE NAČI ODGOVOR?
PITAJTE NAS.

ON-LINE PRISTUP ČLANSTVU.






    Dodajte prilog